Spolupráca

Collaboration

Projekt výskumu a vývoja ALICE CERN na FEI TU v Košiciach

Technická univerzita v Košiciach bola ku dňu 12. 10. 2012 prijatá za asociovaného člena projektu ALICE v CERNe . Pri tejto príležitosti bol v dvojtýždenníku ALICE MATTERS , vydávanom v rámci projektu ALICE , zverejnený článok o našej univerzite. Na úlohách spojených s projektom sa podieľajú členovia Centra moderných metód riadenie a priemyselnej informatiky (CMMEaPI) z CAKu na KKUI FEI TU, ktorí začali pracovať na modernizácii systémuDCS v CERNe s dôrazom na optimalizáciu procesu výmeny dát medzi online a offline databázou.

Upgrade of the ALICE Inner Tracking System

Členovia skupiny CMMRaPI na KKUI FEI TU v Košicach sú zapojení do riešenia výskumnej úlohy Upgrade of the ALICE Inner Tracking System, zameranej na vývoj Pixelového detektora s požiadavkou na registráciu a identifikáciu častíc vznikajúcich v zrážkach Pb-Pb pri energii 14 TeV na n-n pár, keď v koncovom stave môže byť tisíce nabitých častíc. Riešenie uvedenej úlohy je súčasťou medzivládnej dohody ”Memorandum of Understanding for Collaboration in the Construction of the ALICE Detector Upgrade of the ALICE Inner Tracking System“, podpísanej zástupcami CERNu a ministrami školstva a vedy krajín spolupracujúcich na tejto úlohe.

Medzinárodne plénum kolaborácie ALICE spoločnosti CERN v Ženeve schválilo 13.3. 2015 prijatie Technickej univerzity v Košiciach (ako jedinej Technickej univerzity na Slovensku) za plnohodnotného člena uvedenej kolaborácie.

ALICE KE FEI TU – Experiment ALICE na LHC v CERNe: Štúdium silno interagujúcej hmoty v extrémnych podmienkach

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky podpísal 3.3.2016 Zmluvu o poskytnutí finančných prostriedkov na spolufinancovanie projektu výskumu a vývoja ALICE CERN na FEI TU v Košiciach na obdobie rokov 2016 az 2020. Garantom spolupráce medzi FEI , TU v Košiciach a CERNom je doc. Ing. Ján Jadlovský, CSc. (Team Leader za TU, Košice).

Charakter projektu: Základný výskum

Odbor výskumu a vývoja: Jadrová a subjadrová fyzika

Zodpovedný rešiteľ za FEI -TU: doc. Ing. Jadlovský Ján, CSc.

Doba trvania projektu: 1.1.2016 – 31.12.2020

Výskum projektu je zameraný na tri oblasti a to:

  • riadenie pixelového detektora
  • vývoj Hybridného integrovaného obvodu HIC (Hybrid Integrated Circuit) určeného pre zber a spracovanie signálov z ALICE detektorov
  • vývoj programových modulov pre riadiacu komunikačnú infraštruktúru DCS

Riešitelia projektu na KKUI FEI TU v Košiciach:

Zamestnanci:

doc. Ing. Anna Jadlovská, PhD.

Engineer

Vysokoškolská 4
042 00 Košice
miestnosť: V149

Ing. Slávka Jadlovská, PhD.

Senior Engineer, Deputy Team Leader

Vysokoškolská 4
042 00 Košice
miestnosť: V149

doc. Ing. Ján Jadlovský, CSc.

Senior Engineer, Team Leader

Vysokoškolská 4
042 00 Košice
miestnosť: V141

Doktorandi:

Ing. Milan Tkáčik

PhD Student

Vysokoškolská 4
042 00 Košice
miestnosť: V147

Ing. Martin Durkáč

PhD Student

Vysokoškolská 4
042 00 Košice
miestnosť: V147

Ing. Lukáš Koska

PhD Student

Vysokoškolská 4
042 00 Košice
miestnosť: V147

CERN:

Ing. Dominik Vošček, PhD.

Študenti:

Bc. Tomáš Tkáčik

Master Student

Vzhľadom na kompatibilitu DSR na KKUI FEI TUKE a DCS experimentu ALICE , je vytvorené modelové pracovisko umožňujúce vývoj základnej sieťovej infraštruktúry navrhnutej pre ALICE INNER Tracking System. Modelové pracovisko zahŕňa základné hardvérové a softvérové prostriedky riadenia, využívané v rámci experimentu ALICE v CERNe s využim licencií, ktorými disponuje CERN v zmysle podpísaného Memoranda kolaborácie ALICE . Jednotlivé časti tejto infraštruktúry (hardvérové aj softvérové) budú priebežne dopĺňané a aktualizované v súlade s postupom vývoja ALICE ITS

Prepojenie DSR KKUI FEI TUKE s DCS ALICE CERN

Spoluriešitelia projektu

Research and development project ALICE CERN at FEEI TU in Košice

The Technical University of Košice was accepted as an associated member of the ALICE project at the CERN as of 12.10.2012. On this occasion, an article about our university was published in the ALICE MATTERS. Members of the Center of Modern Control Techniques and Industrial Informatics from CAC at DCAI FEEI TU participate in project-related tasks, which started to work on upgrading the DCS system in CERN with the emphasis on optimizing the data exchange process between online and offline databases .

Upgrade of the ALICE Inner Tracking System

Members of CMCTaII group at DCAI FEEI TU in Košice are involved in solving the research task "Upgrade of ALICE Inner Tracking System", aimed at developing a Pixel detector with the requirement to register and identify particles arising in Pb-Pb collisions at 14 TeV per nn pair when in the final state there may be thousands of charged particles. The solution to this task is part of the intergovernmental agreement "Memorandum of Understanding for Collaboration in Construction of the ALICE Inner Tracking System", signed by CERN representatives and ministers.

On March 13, 2015, the International ALICE Plenum approved the acceptance of the Technical University in Košice (as the only Technical University in Slovakia) as a full member of the mentioned collaboration.

ALICE KE FEEI TUALICE experiment at LHC in CERN : The study of strongly interacting matter under extreme conditions

The Minister of Education, Science, Research and Sport of the Slovak Republic signed a contract on the provision of financial resources for co-financing of the research and development project ALICE CERN at FEEI TU in Košice for the period from 2016 to 2020.

Project Characteristics: Basic Research

Research and Development Department: Nuclear and Subnuclear Physics

Responsible leader for FEEI -TU : doc. Ing. Jadlovský Ján, CSc.

Project duration: 1.1.2016 – 31.12.2020

The project research is focused on three areas:

  • control of the pixel detector
  • Development of Hybrid Integrated Circuit (HIC) for collecting and processing signals from ALICE detectors
  • development of program modules for DCS control communication infrastructure

Project designers at DCAI FEEI TU in Košice:

Employees:

doc. Ing. Anna Jadlovská, PhD.

Engineer

Vysokoškolská 4
042 00 Košice
room: V149

Ing. Slávka Jadlovská, PhD.

Senior Engineer, Deputy Team Leader

Vysokoškolská 4
042 00 Košice
room: V149

doc. Ing. Ján Jadlovský, CSc.

Senior Engineer, Team Leader

Vysokoškolská 4
042 00 Košice
room: V141

PhD students:

Ing. Milan Tkáčik

PhD Student

Vysokoškolská 4
042 00 Košice
room: V147

Ing. Martin Durkáč

PhD Student

Vysokoškolská 4
042 00 Košice
room: V147

Ing. Lukáš Koska

PhD Student

Vysokoškolská 4
042 00 Košice
room: V147

CERN:

Ing. Dominik Vošček, PhD.

Students:

Bc. Tomáš Tkáčik

Master Student

Due to the compatibility of DCS at DCAI FEEI TU Košice and DCS experiment ALICE , a model workplace is created to enable the development of basic network infrastructure designed for ALICE INNER Tracking System. The model workplace includes the basic hardware and software management tools used in the ALICE experiment at CERN with the use of licenses held by CERN under the ALICE Memorandum of Cooperation. Individual parts of this infrastructure (both hardware and software) will be continuously updated and updated in accordance with the ALICE ITS development process.

Project Co-researchers:

Infraštruktúra DSR

Infrastructure DCAI

Popis infraštruktúry

Riadiaca pyramída znázornená na obrázku predstavuje infraštruktúru DSR KKUI FEI TUKE ako modelu komplexného informačného a riadiaceho systému, ktorý je vybudovaný nad súborom reálnych fyzikálnych modelov, umožňujúcich modelovanie a experimentálne overenie širokej škály praktických úloh v podmienkach približujúcich sa podmienkam praxe v súlade s medzinárodnými štandardami a odporučeniami. Uvedená infraštruktúra bola budovaná postupne pracovníkmi katedry v rámci riešenia výskumných úloh katedry s podporou významných svetových firiem (Rockwell Automation, ORACLE, WONDERWARE a ďalších) ako aj národných a medzinárodných projektov, napr. projektu podpory operačného programu Výskum a vývoj financovaného z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Je súčasťou Centra informačných a komunikačných technológií pre znalostné systémy riešeného na FEI TUKE

Infraštruktúra Distribuovaného systému riadenia

Infrastructure Description

The control pyramid shown in the figure represents the infrastructure of a DCS at the DCAI , FEEI TU of Košice as a model of a complex information and control system built over a set of physical laboratory models, allowing modeling and experimental verification of a wide range of practical tasks in conditions approaching those in practice and in accordance with international standards and recommendations. The said infrastructure was gradually built by the Department employees addressing research projects supported by the world's major companies (Rockwell Automation, Oracle, Wonderware and others) as well as national and international projects, such as the Project of Operational Program of Research and Development financed by the European Regional Development Fund. It is part of the Center for Information and Communication Technologies for Knowledge Systems set up at the FEEI TU of Košice.

Infraštruktúra Distribuovaného systému riadenia

Modelové pracovisko

Modelové pracovisko je postavené na báze fyzických modelov výrobných liniek, laboratórnych výukových modelov dynamických systémov do štruktúry DSR KKUI , ktoré boli vytvorené v rámci laboratórií katedry. V súčasnosti je existujúca množina modelov fyzikálnych systémov rozširovaná o nové modely (zložitejšie modely priemyselných výrobných liniek, model rotačného inverzného kyvadla, modely mobilných robotov Khepera III), ktorých získanie je realizované z prostriedkov prebiehajúceho projektu „Centra informačných a komunikačných technológií pre znalostné systémy“- jeho prvej výzvy (Centra excelentnosti I). Súbor týchto reálnych modelov fyzikálnych systémov predstavuje riadený technológický proces a predstavuje nultú úroveň pyramídy.

Systém riadenia

Systém riadenia je integrovaný do 5-úrovňovej pyramídovej architektúry DSR , ktorá umožňuje riešenie úloh v oblasti komplexného riadenia s dôrazom na väzby medzi jednotlivými úrovňami. Štruktúra distribuovaného systému na KKUI je znázornená na obrázku.

Infraštruktúra Distribuovaného systému riadenia

Model Workplace

The workplace is composed of physical models of production lines and laboratory educational models of dynamical systems which were integrated into the DCS structures created in the laboratories of the Department. Presently, the existing set of models of physical systems is being expanded with new models (complex industrial production lines, rotary inverted pendulum model, Khepera III mobile robot model), which were obtained from the funds of an ongoing project – Center for Information and Communication Technologies for Knowledge Systems - the first call (Center of Excellence I). All models of real physical systems are driven by the technological process and represents the zero level of the pyramid.

Control System

The control system is integrated into the 5-level pyramid DCS architecture, which allows solving of complex control problems with the emphasis on the links between the different levels. The structure of the distributed system implemented at the DCAI is shown in the figure.

Infraštruktúra Distribuovaného systému riadenia

Prvá úroveň (Technologická úroveň riadenia a regulácie)

Prvá úroveň predstavuje súbor prostriedkov riadenia a regulácie na báze PLC a technologických PC. Prostriedky tejto úrovne zabezpečujú riadenie a reguláciu modelov, pričom snímače a akčné členy modelov sú pripojené buď štandardne cez technologické rozhrania (analógový V/V, digitálny V/V, alebo frekvenčný V/V), alebo s využitím technologických sietí (Asi, DeviceNet, alebo Profibus).

Infraštruktúra Distribuovaného systému riadenia

Level 1 (Technological level of control and regulation)

The first level represents a set of means for regulation and control based on programmable logic controllers (PLC) and technological PCs. Devices on this level ensure model regulation and control; model sensors and actuators are connected either via standard technological interfaces (analog I/O, digital I/O, or frequency I/O), or through industrial networks (Probably, DeviceNet, or Profibus).

Infraštruktúra Distribuovaného systému riadenia

Druhá úroveň (Úroveň SCADA/HMI)

Infraštruktúra Distribuovaného systému riadenia

Druhá úroveň zahŕňa SCADA HMI a súbor modelov, ktoré boli vytvorené pre podporu riadenia na prvej úrovni. SCADA HMI, zabezpečuje supervízne riadenie, zber a archiváciu údajov z výrobného procesu. Väzba na prvú úroveň riadenia je realizovaná obyčajne rozhraním ETHERNET TCP/IP, prípadne iným technologickou sieťou (Profibus, ControNet a pod.) Väzba na PLC je riešená s využitím OPC servera. Väzba na vyššie informačné úrovne riadenia je realizovaná rozhraním ETHERNET TCP/IP s využitím ODBC komunikácie.

Úroveň simulačných modelov

Úroveň modelov je realizovaná buď v programovom prostredí simulačného jazyka Matlab/Simulink so súborom aplikačných Toolboxov a podporných komunikačných prostriedkov zabezpečujúcich interface s prostriedkami SCADA, PLC a RDBS, alebo modely sú vytvárané priamo v prostredí Visual C++, kde sú využívané knižnice pre samotnú funkcionalitu modelov ako aj komunikáciu s inými subsystémami.

Level 2 (SCADA / HMI level)

Infraštruktúra Distribuovaného systému riadenia

The second level includes SCADA /HMI together with a set of models which were developed to support first-level control. SCADA/HMI supports supervisory control as well as the acquisition, collection and archivation of data from the manufacturing process. Interconnection with the first level of control is usually implemented via the Ethernet TCP/IP interface or other network technology (Profibus, ControNet etc.). Interconnection with the PLC is solved using the OPC server. Linkage to higher, information levels of control is implemented via the Ethernet TCP/IP interface using ODBC communication.

Simulation model level

At this level, models are implemented either via the Matlab / Simulink programming environment which provides a simulation language together with a set of application toolboxes and supporting means of communication creating interface with SCADA, PLC and RDBS resources, or models are created directly in the Visual C++ environment which relies on specialized libraries to support the actual functionality of the models and communication with other subsystems.

Tretia úroveň (Informačná úroveň riadenia na báze relačných databázových systémov, klient-server architektúra)

Infraštruktúra Distribuovaného systému riadenia

Tretia úroveň predstavuje úroveň MES (Manufacturing Enterprise Systems). Je určená pre riešenie a realizáciu úloh zabezpečenia výroby, ktoré zahŕňajú funkcie riadenia a evidenciu výroby, riadenie skladov, operatívne plánovanie, resp. rozvrhovanie výroby, riadenie kvality a riadenie opráv. Je realizovaná na báze relačných databázových systémov s pripojenými klientskymi stanicami, ktoré sú realizované na báze WEB technológií.

Level 3 (Information level of control based on relational database systems and client-server architecture)

Infraštruktúra Distribuovaného systému riadenia

The third level is the MES level (Manufacturing Enterprise Systems), designed to address the performance of production tasks which include production control and records, warehouse management, operational planning, production scheduling, quality control and repair management. It is designed as a relational database system with connected client stations which are realized based on web technologies.

Štvrtá úroveň (Informačná úroveň riadenia na báze relačných databázových systémov, klient-server architektúra)

Infraštruktúra Distribuovaného systému riadenia

Štvrtá úroveň zabezpečuje funkcie ERP/MRP (Enterprise Resource Planning/ Manufacturing Resource Planning). Keďže je realizovaná podobnou technológiou ako tretia úroveň, v rámci blokovej schémy infraštruktúry, obe tieto úrovne sú označené ako Informačná úroveň riadenia na báze relačných databázových systémov. Štandardne je využívaný relačný databázový systém (RDBS) ORACLE.

Level 4 (Information level of control based on relational database systems and client-server architecture)

Infraštruktúra Distribuovaného systému riadenia

The fourth level supports the ERP/MRP functions (Enterprise Resource Planning/Manufacturing Resource Planning). Since it is implemented using a technology similar to the third level of the infrastructure block diagram, both these levels are identified as Information level of control based on relational database systems. By default, the ORACLE relational database system is employed.

Piata úroveň (Manažérska úroveň riadenia)

Infraštruktúra Distribuovaného systému riadenia

Najvyššia úroveň v rámci hierarchickej štruktúry je Manažérska úroveň riadenia realizovaná na báze multidimenzionálnych databáz s využitím OLAP (Online Analytical Processing) technológie. Paralelne s hlavnou pyramídou riadenia sú v štruktúre DSR systémy sledovania kvality na báze kamerových systémov, ktoré poskytujú podpornú činnosť na nižších úrovniach riadenia.

Level 5 (Management control level)

Infraštruktúra Distribuovaného systému riadenia

The highest level of the hierarchical structure is the Management control level implemented via multidimensional databases which make use of the OLAP (Online Analytical Processing) technology. In parallel with the principal control pyramid, the DCS structure contains camera-based quality monitoring systems that provide support for the lower levels of control.

Reálne modely fyzikálnych systémov

Infraštruktúra Distribuovaného systému riadenia

Z hľadiska funkčnosti a využitia môžeme rozdeliť do niekoľkých skupín.

Prvú skupinu tvoria priemyselné výrobné linky ( FMP , PVS ), ktoré zahŕňajú pneumatické a elektrické pohony, trojosé manipulátory, roboty, inteligentné snímače a akčné členy, kamerové systémy pre automatické sledovanie kvality produkcie, riadiace systémy na báze PLC, SCADA systémy a servre s inštalovanými databázovými systémami. Sú usporiadané tak, aby umožňovali vytvárať modelové situácie vo výrobe s overením riadenia na jednotlivých úrovniach hlavne medziúrovňové komunikácie pre prácu v reálnom čase.

Druhú skupinu tvoria Laboratórne výukové modely (LVM) dynamických systémov (LVM: Gulička na ploche CE151 , Helikoptéra CE150 a Magnetická levitácia CE152 od firmy Humusoft, laboratórny model Hydraulického systému , model rotačného inverzného kyvadla – FPM-210/211, Mechanický modelový systém dvojrozmerného pohybu častíc , Guľôčka na ploche B&P_KYB, mobilné roboty Robotický futbalista Mirosot a Pásový mobilný robot a iné, ktoré umožňujú riešiť úlohy:

• modelovania LVM pomocou metód analytickej a experimentálnej identifikácie s cieľom analyzovať dynamiku uvedených modelov nelineárnych mnohoparametrových systémov pomocou ich naprogramovaných simulačných modelov v programovom prostredí Matlab/Simulink,

• algoritmického vývoja programových modulov v simulačnom jazyku Matlab/Simulink na základe klasických a moderných metód teórie riadenia s cieľovým využitím na riešenie definovaných úloh riadenia simulačných/reálnych laboratórnych modelov v zvolených riadiacich štruktúrach,

• programového návrhu internetových aplikácií pre prezentáciu výsledkov definovaných úloh modelovania a riadenia simulačných/reálnych laboratórnych modelov a ich implementáciu do virtuálneho laboratória CyberEduCentre.

Real (laboratory) models of physical systems

Infraštruktúra Distribuovaného systému riadenia

These can be divided into several groups in terms of functionality and use.

The first group contains industrial production lines ( FMP , PVS ), which include pneumatic and electric actuators, three-axis manipulators, robots, intelligent (smart) sensors and actuators, camera systems for the automatic monitoring of production quality, control systems based on programmable logical controllers, SCADA systems and servers with pre-installed database systems. They are arranged so as to allow the creation of model situations in production, evaluation of implemented control at different levels and cross-level communication with real-time functionality.

DThe second group consists of educational laboratory models of dynamical systems ( CE151 Ball & Plate , CE150 Helicopter and CE152 Magnetic Levitation supplied by Humusoft, a two-tank hydraulic system model, FPM-210/211 rotary inverted pendulum model) which allow the following tasks to be solved:

• modeling and dynamical analysis of nonlinear multi-parameter systems using analytical and experimental methods of identification and simulation models of the said systems, implemented into the Matlab / Simulink programming environment,

• algorithmic development of program modules implementing classical and modern control theory methods in the Matlab simulation language intended for solving the defined problems of control of simulation and real laboratory models in selected control structures,

• design of web applications for the presentation of results of modeling and control of simulation and real laboratory models and their implementation into the CyberEduCentre virtual laboratory.

Míľniky

Milestone

  1. Rokovania o spolupráci TUKE a CERN

    Od konca roku 2011

    Cooperation negotiations TUKE and CERN

    Since the end of 2011
  2. Zasadnutie ALICE Collaboration Board

    12.10.2012

    Zasadnutie ALICE Collaboration Board, kde bola Technická univerzita v Košiciach prijatá za asociovaného člena ALICE Collaboration (na úlohách spojených s projektom sa podieľajú členovia CMMRaPI na KKUI FEI TU)

    Session ALICE Collaboration Board

    12.10.2012

    ALICE Collaboration Board meeting, where the Technical University of Košice was accepted as an associated member of ALICE Collaboration (CMMRaPI members at KKUI FEI TU participate in project related tasks)

  3. Časopis ALICE MATTERS

    19.11.2012

    V časopise ALICE MATTERS vyšiel článok o prijatí TUKE za asociovaného člena

    Newsletter ALICE MATTERS

    19.11.2012

    In ALICE MATTERS, an article about the acceptance of TUKE as an associate member was published

  4. Návšteva z CERNu

    10-12.4.2013

    Návšteva z CERNu na TUKE (Peter Chochula, Pierre Vande Vyvre, Andre Augustinus, Karel Šafařík)

    Visit from CERN

    10-12.4.2013

    Visit from CERN to TUKE (Peter Chochula, Pierre Vande Vyvre, Andre Augustinus, Karel Safarik)

  5. Konferencia v Amsterdame

    14-18.10.2013

    Konferencia "20th International Conference on Computing in High Energy and Nuclear Physics (CHEP’13)" v Amsterdame, účasť s článkom „External Access to ALICE Controls Conditions Data“ (S. Jadlovská, J. Čerkala)

    Amsterdam Conference

    14-18.10.2013

    Conference "20th International Conference on Computing in High Energy and Nuclear Physics (CHEP’13)" in Amsterdam, participation with the article „External Access to ALICE Controls Conditions Data“ (S. Jadlovská, J. Čerkala)

  6. Prístupove rokovania

    Od augusta 2014

    Prístupové rokovania o spolupráci TUKE a HEPTechu

    Access negotiations

    Since August 2014

    Accession negotiations on cooperation between TUKE and HEPTech

  7. Stretnutie správnej rady združenia HEPTech

    4.12.2014

    14. stretnutie správnej rady združenia HEPTech, prezentácia doc. Jadlovského so žiadosťou o prijatie TUKE za člena

    HEPTech Board of Directors Meeting

    4.12.2014

    14th Meeting of the HEPTech Board of Trustees, presentation by doc. Jadlovsky with a request to accept TUKE as a member

  8. Zasadnutie ALICE Collaboration Board

    13.3.2015

    zasadnutie ALICE Collaboration Board, kde bola Technická univerzita v Košiciach prijatá za plného člena ALICE Collaboration

    Meeting of ALICE Collaboration Board

    13.3.2015

    ALICE Collaboration Board meeting, where the Technical University of Košice was accepted as a full member of ALICE Collaboration

  9. Stretnutie správnej rady združenia HEPTech

    12.6.2015

    15. stretnutie správnej rady združenia HEPTech, schválenie žiadosti o prijatie TUKE za člena združenia s okamžitou platnosťou.

    HEPTech Board of Directors Meeting

    12.6.2015

    15th Meeting of the Board of Directors of HEPTech, approval of the application for acceptance of TUKE as a member of the association with immediate effect.

  10. Okná CERNu dokorán

    19.11.2015

    TUKE spoluorganizovala popularizačný blok prednášok Okná CERNu dokorán (konal sa v Aule Maxima pod záštitou rektora prof. Kmeťa, viac info tu.

    CERN windows wide open

    19.11.2015

    TUKE co-organized the popularization block of the CERN windows lecture (held at Aula Maxima under the auspices of Rector prof. Kmeť, more info here.

  11. Podpísanie zmluvy

    3.3.2016

    Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR podpísal Zmluvu o poskytnutí finančných prostriedkov na spolufinancovanie projektu výskumu a vývoja ALICE CERN na FEI TU v Košiciach na obdobie rokov 2016 až 2020

    Signing the contract

    3.3.2016

    The Minister of Education, Science, Research and Sport of the Slovak Republic signed an agreement on the provision of funds for co-financing the research and development project ALICE CERN at the FEI TU in Košice for the period from 2016 to 2020

  12. Strategické stretnutie

    6-7.6.2017

    Prípravné strategické stretnutie a stretnutie správnej rady združenia HEPTech, založenie skupiny pre Industry 4.0 pri HEPTechu a schválenie organizačného teamu pre prvú konferenciu s danou tematiku pod vedením dr. Jadlovskej

    Strategic meeting

    6-7.6.2017

    Preparatory Strategic Meeting and Meeting of the HEPTech Board of Trustees, establishment of the Industry 4.0 Group at HEPTech and approval of the organizational team for the first conference with the given topic led by dr. Jadlovská

  13. Konferencia v Barcelone

    8-13.10.2017

    Konferencia 16th International Conference on Accelerator and Large Experimental Physics Control Systems (ICALEPCS’17) v Barcelone, účasť skupiny s 3 článkami: „Information System for ALICE Experiment Data Access“, „Communication Architecture of the Detector Control System for the Inner Tracking System“, „A Novel General Purpose Data Acquisition Board with a DIM Interface“

    Barcelona Conference

    8-13.10.2017

    16th International Conference on Accelerator and Large Experimental Physics Control Systems (ICALEPCS'17) in Barcelona, participation of a group with 3 articles: „Information System for ALICE Experiment Data Access“, „Communication Architecture of the Detector Control System for the Inner Tracking System“, „A Novel General Purpose Data Acquisition Board with a DIM Interface“

  14. Konferencia v Starom Smokovci

    15-16.3.2018

    HEPTech + TUKE organizovali konferenciu s medzinárodnou účasťou “Academia-Industry Matching Event on the Mutual Impact of Industry 4.0 and High-Energy Physics” v Grand Hoteli Starý Smokovec vo Vysokých Tatrách (78 účastníkov, z toho 44% z praxe)

    Conference in Stary Smokovec

    15-16.3.2018

    HEPTech + TUKE organized a conference with international participation of the “Academia-Industry Matching Event on the Mutual Impact of Industry 4.0 and High-Energy Physics” at the Grand Hotel Starý Smokovec in the High Tatras (78 participants, 44% of them from practice)

  15. HEPTech NEWSLETTER

    10.4.2018

    V periodiku HEPTech NEWSLETTER vyšiel článok „Technical University of Košice, Slovakia – the success story of a unique academia–industry matching event“ o konferencii

    HEPTech NEWSLETTER

    10.4.2018

    The article "Technical University of Košice, Slovakia - the success story of the unique academia-industry matching event" about the conference was published in the HEPTech NEWSLETTER

Publikácie

Publications

AFC – Publikované príspevky na zahraničných vedeckých konferenciách

[187518] Information System for ALICE Experiment Data Access / J. Jadlovsky … [et al.] – 2017.In: ICALEPS 2017. -Barcelona : Mondial and Cititravel Congresos, 2017 P. 1-4. – ISBN 978-3-95450-193-90
Spôsob prístupu: Information System for ALICE Experiment Data Access , [JADLOVSKÝ, Ján – JADLOVSKÁ, Slávka – ČABALA, Ján – JADLOVSKÁ, Anna – ČERKALA, Jakub – KOPČÍK, Michal – ORAVEC, Matej – VOŠČEK, Dominik – TKÁČIK, Milan – HANC, Erik – CHOCHULA, P. – BOND, P.M.]

[187519] Communication architecture of the detector control system for the inner tracking system / J. Jadlovský … [et al.] – 2017.In: ICALEPCS 2017. – Barcelona : Mondial and Cititravel Congresos, 2017 P. 1-4. – ISBN 978-3-95450-193-90,
Spôsob prístupu: Communication Architecture of the Detector Control System for the Inner Tracking System [JADLOVSKÝ, Ján – JADLOVSKÁ, Anna – JADLOVSKÁ, Slávka – ORAVEC, Matej – VOŠČEK, Dominik – KOPČÍK, Michal – ČABALA, Ján – TKÁČIK, Milan – CHOCHULA, Peter – PINAZZA, O.]

[187520] A Novel General Purpose Data Acquisition Board with a DIM Interface / J. Jadlovský … [et al.] – 2017.In: ICALEPS 2017. – Barcelona : Mondial and Cititravel Congresos, 2017 P. 1-4. – ISBN 978-3-95450-193-90
Spôsob prístupu: A Novel General Purpose Data Acquisition Board with a DIM Interface [JADLOVSKÝ, Ján – JADLOVSKÁ, Anna – JADLOVSKÁ, Slávka – ORAVEC, Matej – VOŠČEK, Dominik – KOPČÍK, Michal – ČABALA, Ján – TKÁČIK, Milan – CHOCHULA, Peter – PINAZZA, O.]

[147037] External Access to ALICE Controls Conditions Data / Ján Jadlovský … [et al.] – 2014.In: Journal of Physics : Conference Series (JPCS) : 20th International Conference on Computing in High Energy and Nuclear Physics : CHEP 2013 : Amsterdam, Netherlands. – Bristol : Institute of Physics Publishing, 2013 Vol. 513 (2014), p. 1-5. – ISSN 1742-6588
Spôsob prístupu: External access to ALICE controls conditions data [JADLOVSKÝ, Ján – JADLOVSKÁ, Anna – SARNOVSKÝ, Ján – JAJČIŠIN, Štefan – ČOPÍK, Matej – JADLOVSKÁ, Slávka – PAPCUN, Peter – BIELEK, Radoslav – ČERKALA, Jakub – KOPČÍK, Michal – CHOCHULA, Peter – AUGUSTINUS, Andre]

BFA – Abstrakty odborných prác zo zahraničných podujatí

[143155] External Access to ALICE Controls Conditions Data / Peter Chochula … [et al.] – 2013.In: CHEP 2013 : 20th International Conference on Computing in High Energy and Nuclear Physics : Book of abstracts : 14-18 October 2013, Amsterdam,. – Amsterdam : Dutch National Institute for Sub-atomic Physics, 2013 P. 1-1. [CHOCHULA, Peter – AUGUSTINUS, Andre – JADLOVSKÝ, Ján – JADLOVSKÁ, Anna – SARNOVSKÝ, Ján – JAJČIŠIN, Štefan – ČOPÍK, Matej – JADLOVSKÁ, Slávka – PAPCUN, Peter – BIELEK, Radoslav – ČERKALA, Jakub – KOPČÍK, Michal]

Viac publikácii tu

AFC - Published papers at foreign scientific conferences

[187518] Information System for ALICE Experiment Data Access / J. Jadlovsky … [et al.] – 2017.In: ICALEPS 2017. -Barcelona : Mondial and Cititravel Congresos, 2017 P. 1-4. – ISBN 978-3-95450-193-90
Access: Information System for ALICE Experiment Data Access , [JADLOVSKÝ, Ján – JADLOVSKÁ, Slávka – ČABALA, Ján – JADLOVSKÁ, Anna – ČERKALA, Jakub – KOPČÍK, Michal – ORAVEC, Matej – VOŠČEK, Dominik – TKÁČIK, Milan – HANC, Erik – CHOCHULA, P. – BOND, P.M.]

[187519] Communication architecture of the detector control system for the inner tracking system / J. Jadlovský … [et al.] – 2017.In: ICALEPCS 2017. – Barcelona : Mondial and Cititravel Congresos, 2017 P. 1-4. – ISBN 978-3-95450-193-90
Access: Communication Architecture of the Detector Control System for the Inner Tracking System [JADLOVSKÝ, Ján – JADLOVSKÁ, Anna – JADLOVSKÁ, Slávka – ORAVEC, Matej – VOŠČEK, Dominik – KOPČÍK, Michal – ČABALA, Ján – TKÁČIK, Milan – CHOCHULA, Peter – PINAZZA, O.]

[187520] A Novel General Purpose Data Acquisition Board with a DIM Interface / J. Jadlovský … [et al.] – 2017.In: ICALEPS 2017. – Barcelona : Mondial and Cititravel Congresos, 2017 P. 1-4. – ISBN 978-3-95450-193-90
Access: A Novel General Purpose Data Acquisition Board with a DIM Interface [JADLOVSKÝ, Ján – JADLOVSKÁ, Anna – JADLOVSKÁ, Slávka – ORAVEC, Matej – VOŠČEK, Dominik – KOPČÍK, Michal – ČABALA, Ján – TKÁČIK, Milan – CHOCHULA, Peter – PINAZZA, O.]

[147037] External Access to ALICE Controls Conditions Data / Ján Jadlovský … [et al.] – 2014.In: Journal of Physics : Conference Series (JPCS) : 20th International Conference on Computing in High Energy and Nuclear Physics : CHEP 2013 : Amsterdam, Netherlands. – Bristol : Institute of Physics Publishing, 2013 Vol. 513 (2014), p. 1-5. – ISSN 1742-6588
Access: External access to ALICE controls conditions data [JADLOVSKÝ, Ján – JADLOVSKÁ, Anna – SARNOVSKÝ, Ján – JAJČIŠIN, Štefan – ČOPÍK, Matej – JADLOVSKÁ, Slávka – PAPCUN, Peter – BIELEK, Radoslav – ČERKALA, Jakub – KOPČÍK, Michal – CHOCHULA, Peter – AUGUSTINUS, Andre]

BFA – Abstracts of professional paper from foreign events

[143155] External Access to ALICE Controls Conditions Data / Peter Chochula … [et al.] – 2013.In: CHEP 2013 : 20th International Conference on Computing in High Energy and Nuclear Physics : Book of abstracts : 14-18 October 2013, Amsterdam,. – Amsterdam : Dutch National Institute for Sub-atomic Physics, 2013 P. 1-1. [CHOCHULA, Peter – AUGUSTINUS, Andre – JADLOVSKÝ, Ján – JADLOVSKÁ, Anna – SARNOVSKÝ, Ján – JAJČIŠIN, Štefan – ČOPÍK, Matej – JADLOVSKÁ, Slávka – PAPCUN, Peter – BIELEK, Radoslav – ČERKALA, Jakub – KOPČÍK, Michal]

More publications here